Spegel med konsolbord Karl Johan
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL med KONSOLBORD, empire, 1820/30-tal,
ornamentik delvis träskuren, delvis i gjutet pastellage, förgylld med polerat guld, slagmetall, spegel krönt av blomsterkorg, flankerande kolonner, konsolbordet med bemålad skiva, lyra, marmorerad sockel, konsolbordets höjd 71, 67x38, spegelns höjd 158x66 cm
Senare förgyllning och bemålning, färgbortfall, smärre bortfall
629547
2019-03-30