Spegel med konsolbord Karl Johan

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SPEGEL med KONSOLBORD, empire, 1820/30-tal,
ornamentik delvis träskuren, delvis i gjutet pastellage, förgylld med polerat guld, slagmetall, spegel krönt av blomsterkorg, flankerande kolonner, konsolbordet med bemålad skiva, lyra, marmorerad sockel, konsolbordets höjd 71, 67x38, spegelns höjd 158x66 cm

Senare förgyllning och bemålning, färgbortfall, smärre bortfall

629547

2019-03-30