Ikon Ryssland
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
IKON, motiv med tolv olika helgon samt profeten Elia, ett krucifix i mässing med emaljrester är inlagt i pannån, Centrala Ryssland, 1800-talets mitt tempera, olja samt förgyllning på pannå, ca 35x31 cm
Slitage, mindre spricka, limrest vid mässingskrucifixet
629595
2019-03-31