Ikon Ryssland

Ikon Ryssland
Ikon Ryssland
Ikon Ryssland
Ikon Ryssland
Ikon Ryssland
Ikon Ryssland

Klubbat för:

6 000 SEK

8 000 SEK

IKON, motiv med tolv olika helgon samt profeten Elia, ett krucifix i mässing med emaljrester är inlagt i pannån, Centrala Ryssland, 1800-talets mitt tempera, olja samt förgyllning på pannå, ca 35x31 cm

Slitage, mindre spricka, limrest vid mässingskrucifixet

629595

2019-03-31