Ikon
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
IKON, Norra Grekland eller Balkan, 1700-tal, triptyk, Gudsmodern Theotokos "Platytera" med Ärkeänglarna och olika helgon, på dörrarna S:t Göran, S:t Dimitrios av Solun samt åtta andra helgon, tempera, olja samt förgyllning på pannå, ca 39x27 (utfälld ca 54 cm)
Träbitar borta, lös i ett av gångjärnen, hål efter insektangrepp, färgbortfall, slitage
629671
2019-03-31