Skål Kina

Skål Kina
Skål Kina
Skål Kina
Skål Kina
Skål Kina
Skål Kina
Skål Kina
Skål Kina

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 1900-talets början, dekor av pion vid trädgårdsklippa i emaljfärger, sepia och järnoxid, botten med Yongzhengs sex karaktärers märke i dubbla cirklar, diameter ca 13, höjd 6 cm

Invändig dekor med retusch, smärre slitage, mindre nagg

630007

2019-04-07