Skål Kina
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1900-talets början, dekor av pion vid trädgårdsklippa i emaljfärger, sepia och järnoxid, botten med Yongzhengs sex karaktärers märke i dubbla cirklar, diameter ca 13, höjd 6 cm
Invändig dekor med retusch, smärre slitage, mindre nagg
630007
2019-04-07