Joy Egnel
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOY EGNEL (1920-2001): Abstrakt landskap, signerad och daterad Egnel -56, gouache, ca 32x40 cm
HISTORIK:
´Joy Egnel: bildkonstnär, född 1920 i Wihelmina, Västerbottens län, död 2001. Studier vid Tekniska skolan i Stockholm, Otte Skölds målarskola, Académie Julian i Paris, samt Akademien i Köpenhamn.
Representerad i Nationalmuseum, i Stockholm Moderna Muséet i Stockholm, Brooklyn museum, USA., New York, Public Library, USA.
630143
2019-04-02