Otto Mäkilä gouache
Klubbat för:
8 200 EUR
Utropspris
2 500 EUR
OTTO MÄKILÄ (1904-1955) "Skriet", signerad samt daterad -40, gouache på papper, 32x24 cm
Utställningar: Åbo konstmuseum 4.10-23.11 1986, Tammerfors konstmuseum 1.6-10.9 1989, St. Michel konstmuseum 1.12 1989-4.2 1990, Aboa Vetus & Ars Nova 7.10 2004-16.1 2005, Åbo konstmuseum 28.1-29.5 2011
Proveniens: samling Jaakko Lindberg
630284
2019-04-15