Otto Mäkilä gouache

Otto Mäkilä gouache
Otto Mäkilä gouache
Otto Mäkilä gouache
Otto Mäkilä gouache
Otto Mäkilä gouache
Otto Mäkilä gouache
Otto Mäkilä gouache
Otto Mäkilä gouache

Klubbat för:

8 200 EUR

Utropspris

2 500 EUR

OTTO MÄKILÄ (1904-1955) "Skriet", signerad samt daterad -40, gouache på papper, 32x24 cm

Utställningar: Åbo konstmuseum 4.10-23.11 1986, Tammerfors konstmuseum 1.6-10.9 1989, St. Michel konstmuseum 1.12 1989-4.2 1990, Aboa Vetus & Ars Nova 7.10 2004-16.1 2005, Åbo konstmuseum 28.1-29.5 2011

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

630284

2019-04-15