Filigranvas av Kaj Franck

Filigranvas av Kaj Franck
Filigranvas av Kaj Franck
Filigranvas av Kaj Franck
Filigranvas av Kaj Franck
Filigranvas av Kaj Franck
Filigranvas av Kaj Franck

Klubbat för:

400 EUR

Utropspris

600 EUR

KAJ FRANCK, vas, signerad med syrapenna K. Franck Nuutajärvi Notsjö, design år 1952, klart och rubinrött glas, luftfiligran, höjd 15,5 cm, diameter 10 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Smärre slitage undertill.

630313

2019-04-15