Kompaniporslin 1700-tal Famille rose

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

TEKANNA, KAFFEKOPPAR MED FAT, 3 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, kompaniporslin, varierande dekor i emaljfärger, järnoxid samt guld, höjd ca 6-15 cm

Nagg, samtliga delar med sprickor, ett underfat med lagning

630325

2019-04-03