Fotografier skådespelare, musiker 1960-tal

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅDESPELARE, MUSIKER M.M. 1960-TAL. Ca 100 st svartvita fotografier, pressbilder, mestadels utländska skådespelare och musiker m.fl. från 1960-talet.
Bl.a. Rudolf Nurejev, Marilyn Monroe, Mike Landon, Gregory Peck, Paul Newman, Montgomery Clift, Peter O´Toole, Marlon Brando, Stathis Giallelis, David McCallum, Alain Delon (4), James Dean (6), Rock Hudson, Paul Anka, Cliff Richard (5), Sal Briggs, Bobby Shafto, John Saxon, Georgie Fame, Cleveland Williams (boxare) m.fl.
Medföljer även mindre bild på kung Karl XVI Gustaf som student (reva),
varierande mått, ca 240x170 mm / ca 220x300 mm

Något nötta i yttre kanter, några revor och veck. Flera med tryckt text, de flesta med stämplar på baksidan.

630420

2019-04-09