Stekfat vapenporslin 1700-tal
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, vapenporslin, dekor av fasanpar vid pion på trädgårdsklippa i emaljfärger, järnoxid samt sepia, kälningen med fleur de lisbård, brättet med crest, längd ca 38 cm
Slitage, färgbortfall
630575
2019-04-04