Stekfat vapenporslin 1700-tal

Stekfat vapenporslin 1700-tal
Stekfat vapenporslin 1700-tal
Stekfat vapenporslin 1700-tal
Stekfat vapenporslin 1700-tal
Stekfat vapenporslin 1700-tal
Stekfat vapenporslin 1700-tal

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, vapenporslin, dekor av fasanpar vid pion på trädgårdsklippa i emaljfärger, järnoxid samt sepia, kälningen med fleur de lisbård, brättet med crest, längd ca 38 cm

Slitage, färgbortfall

630575

2019-04-04