Ludwigsburg terrin rokoko
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LUDWIGSBURG, terrin, porslin, Tyskland, 1700-talets andra hälft, rokoko, på tassar, polykrom dekor av strödda blommor, med uppsvängda hänklar, lockknopp i form av grönsaker, botten stämplad 1764-1793, längd ca 30, höjd 22 cm
Tillverkningsdefekt, missfärgad glasyr, nagg, slitage
630869
2019-04-06