Ludwigsburg terrin rokoko

Ludwigsburg terrin rokoko
Ludwigsburg terrin rokoko
Ludwigsburg terrin rokoko
Ludwigsburg terrin rokoko
Ludwigsburg terrin rokoko
Ludwigsburg terrin rokoko
Ludwigsburg terrin rokoko
Ludwigsburg terrin rokoko
Ludwigsburg terrin rokoko
Ludwigsburg terrin rokoko
Ludwigsburg terrin rokoko
Ludwigsburg terrin rokoko
Ludwigsburg terrin rokoko
Ludwigsburg terrin rokoko

Klubbat för:

2 800 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

LUDWIGSBURG, terrin, porslin, Tyskland, 1700-talets andra hälft, rokoko, på tassar, polykrom dekor av strödda blommor, med uppsvängda hänklar, lockknopp i form av grönsaker, botten stämplad 1764-1793, längd ca 30, höjd 22 cm

Zustandsbeschreibung

Tillverkningsdefekt, missfärgad glasyr, nagg, slitage

630869

2019-04-06