Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Klubbat för:
5 400 EUR
Utropspris
5 000 EUR
ALVAR AALTO, utomhusarmatur, Valaistustyö, tidigt 1970-tal, koppar, metall och mässing, kupans höjd 76 cm, totalhöjd 230 cm
Likadan armatur finns bland annat vid Finlandiahuset i Helsingfors.
Proveniens: samling Jaakko Lindberg
631031
2019-04-15