Utomhusarmatur av Alvar Aalto

Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Utomhusarmatur av Alvar Aalto
Utomhusarmatur av Alvar Aalto

Klubbat för:

5 400 EUR

Utropspris

5 000 EUR

ALVAR AALTO, utomhusarmatur, Valaistustyö, tidigt 1970-tal, koppar, metall och mässing, kupans höjd 76 cm, totalhöjd 230 cm

Likadan armatur finns bland annat vid Finlandiahuset i Helsingfors.

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

631031

2019-04-15