Nils J Lind bordslampa

Nils J Lind bordslampa
Nils J Lind bordslampa
Nils J Lind bordslampa
Nils J Lind bordslampa
Nils J Lind bordslampa
Nils J Lind bordslampa
Nils J Lind bordslampa
Nils J Lind bordslampa
Nils J Lind bordslampa
Nils J Lind bordslampa

Klubbat för:

350 SEK

1 200 SEK

NILS J LIND (född 1937): "Snobben", bordslampa, signerad och daterad Nils J Lind -17, höjd ca 39 cm

HISTORIK: Nils Jöran Lind, musiker och medlem i bl.a Aston Reymers Rivaler, verksamma 1979-1985 och med försäljningsframgångar som "Godis är gott", "Stockholms ström" och "Tvål".
Med stor humor och ett samhällspatos tillverkar Nils Jöran Lind sedan början av 2000-talet lampor som inte sällan ger en känga till etablissemanget. Lamporna går att betrakta som konstverk som skildrar sin samtid.

Vid katalogiseringen funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

631411

2019-04-04