Ljuskrona rokokostil

Ljuskrona rokokostil
Ljuskrona rokokostil
Ljuskrona rokokostil
Ljuskrona rokokostil
Ljuskrona rokokostil
Ljuskrona rokokostil
Ljuskrona rokokostil
Ljuskrona rokokostil

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LJUSKRONA, rokokostil, 1800-talets andra hälft, för 6 ljus, delvis förgylld stomme av mässing, behängd med kläppar, löv, margueriter och stjärnor, stavverk med pärlor, blåsta stamglas hjärtstång, urnformade ljuspipor med droppbrickor, avslutande klot med fasettering, höjd 77, diameter 57 cm

Smärre nagg

631420

2019-04-06