Fraktlår med gardintillbehör, Forsby herrgård
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FRAKTLÅR MED GARDINTILLBEHÖR, 1800-talets andra hälft, målad märkning i svart "68. E.L. (Emilia Lybecker) Nro 29. Poslin" samt med etikett "Från Forsby Gård. Till Högvälborna Fröken Emilia Lybecker F.v.b. till Arsenalsgatan 2B Stockholm, innehåller gardintillbehör, konsoler, ringar, knoppar och linser för gardinomtag, skuret och betsat, bemålat eller förgyllt trä, fraktlårens mått, höjd 29, 89 x 45 cm
PROVENIENS: Friherrinnan Emilia Lybecker (1822-1917), Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län
Ställvisa skador och slitage
631460
2019-04-04