Tubkikare
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TUBKIKARE, England, 1800-tal, trä och mässing märkt Dollond London, längd ca 102 cm höjd ca 49 cm
PROVENIENS: Kikar införskaffades i London i slutet av 1800-talet av sjökapten Victor Hansson (1871-1953) som var kapten inom Broströmsrederierna, den har sedan gått i arv till nuvarande ägaren
Detta föremål ingår i tema-auktionen "Nautica"
Bruks och åldersrelaterat slitage, spricka i träet, funktionen garanteras ej
631572
2019-04-07