Tubkikare

Tubkikare
Tubkikare
Tubkikare
Tubkikare
Tubkikare
Tubkikare
Tubkikare
Tubkikare

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TUBKIKARE, England, 1800-tal, trä och mässing märkt Dollond London, längd ca 102 cm höjd ca 49 cm

PROVENIENS: Kikar införskaffades i London i slutet av 1800-talet av sjökapten Victor Hansson (1871-1953) som var kapten inom Broströmsrederierna, den har sedan gått i arv till nuvarande ägaren

Detta föremål ingår i tema-auktionen "Nautica"

Bruks och åldersrelaterat slitage, spricka i träet, funktionen garanteras ej

631572

2019-04-07