Urna på postament England 1800-tal

Klubbat för:

1 600 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

URNA PÅ POSTAMENT, porslin, troligen England, 1800-talets mitt, mediciformad, tryckt dekor i grönsvart av bland annat den skadade Lord Nelson under slaget vid Santa Cruz de Tenerife (1797), fruktkorg och bladornamentik, total höjd ca 49 cm

Kuntoraportti

Foten på urnan lagad, fotnagg

631884

Päivämäärä:

2019-04-07