Bägare silver

Bägare silver
Bägare silver
Bägare silver
Bägare silver
Bägare silver
Bägare silver
Bägare silver
Bägare silver

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BÄGARE, 2 st, silver, stämplad OL (Olof Lind, mästare i Mariestad 1752-1767/70), Mariestad 1760, svisselerad dekor, höjd 7,5 cm, vikt 33 g, oidentifierad mästare, otydliga stämplarsvisselerad dekor, äldre ägarinitialer P.N.S: M.S.D. N.P.S K.M.D., höjd 6,5 cm, vikt 26 g

Mynningar med mindre bristningar, ena foten med smärre lagning

632044

2019-04-06