Ljuskrona, oscariansk, 1870/80-tal
Klubbat för:
16 000 SEK
15 000 SEK
LJUSKRONA, oscariansk, 1870/80-tal, stomme i patinerad brons samt eventuellt zink, 10 armar, för 30 ljus, bränförgyllda manchetter i mässing, höjd ca 115, diameter 100 cm
PROVENIENS
Gransholms Herrgård
Åldersrelaterat slitage, samtliga ljuspipor och manschetter finns
632065
2019-04-12