Ljuskrona, oscariansk, 1870/80-tal

Klubbat för:

16 000 SEK

15 000 SEK

LJUSKRONA, oscariansk, 1870/80-tal, stomme i patinerad brons samt eventuellt zink, 10 armar, för 30 ljus, bränförgyllda manchetter i mässing, höjd ca 115, diameter 100 cm

PROVENIENS
Gransholms Herrgård

Åldersrelaterat slitage, samtliga ljuspipor och manschetter finns

632065

2019-04-12