Memorabilia

Memorabilia
Memorabilia
Memorabilia
Memorabilia
Memorabilia
Memorabilia
Memorabilia
Memorabilia
Memorabilia
Memorabilia
Memorabilia
Memorabilia
Memorabilia
Memorabilia

Klubbat för:

9 400 SEK

3 000 SEK

MEMORABILIA från läkaren och upptäcktsresanden Erik Ekelöf (1875-1930) främst från den antarktisexpeditionen under Otto Nordenskjöld som Ekelöf deltog i mellan 1901-1903, på Norra Antarktis vidMarkham Bay finns ett berg uppkallat efter Ekelöf ("Eklöf Point") bland föremålen märks snäckor, fossil och olika bordsutensilier, också karta, boksidor och originalfotografier från polarexpeditionen, bl a på det sjunkande skeppet "Antarctic" från 1903

Proveniens: Föremålen har gått i arv till nuvarande ägaren

Detta föremål ingår i tema-auktionen "Nautica"

Bruks och åldersrelaterat slitage, ej kompletta föremål

632268

2019-04-07