Harald Sonesson originalillustration Mumin
Klubbat för:
2 800 SEK
Arviointi
3 000 SEK
Kuvaus
HARALD SONESSON (född 1942): Mumintrollet i skidbacken, signerad Harald Sonesson, akvarell, ca 19x23 cm
HISTORIK: Harald Sonesson har sedan 1980-talet skildrat livet i Mumindalen i både serie- och bokform (Bonnier Carlsen förlag): "Mumin på cirkus", "Mumin följer strömmen", "Mumin och storfiskaren", "Mumin blir detektiv", "Mumin och överraskningen", "Mumin - När veden tog slut", "Mumin gör så gott han kan", "Mumin hittar vägen hem", "Mumin blir detektiv", "Mumin får en hund". Dessa är nyskrivna berättelser baserade på Tove Janssons klassiska karaktärer och är utgivna i ett flertal länder. Sonesson är också känd för sina figurer Pelle Svanslös och Rasmus Nalle
Kuntoraportti
Oramad
632440
Päivämäärä:
2019-04-11