Juliana-vas av Tapio Wirkkala

Juliana-vas av Tapio Wirkkala
Juliana-vas av Tapio Wirkkala
Juliana-vas av Tapio Wirkkala
Juliana-vas av Tapio Wirkkala
Juliana-vas av Tapio Wirkkala
Juliana-vas av Tapio Wirkkala
Juliana-vas av Tapio Wirkkala
Juliana-vas av Tapio Wirkkala
Juliana-vas av Tapio Wirkkala
Juliana-vas av Tapio Wirkkala

Klubbat för:

12 000 EUR

Utropspris

3 000 EUR

TAPIO WIRKKALA, vas, "Juliana", signerad Tapio Wirkkala Iittala 1973, blåst klart glas, delvis slipad, höjd 46 cm, bredd 21,5 cm

Beställningsuppdrag av Finlands president, oktober 1972, januari 1973 och oktober 1986. Ursprungligen gjord som en gåva till drottning Juliana i Nederländerna.

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

632492

2019-04-15