Olof Höglander

Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander
Olof Höglander

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OLOF HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1745-1765), stol, stockholmsarbeten i rokoko, signerad OH i stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, svängd rygg med krönande dekor av rocaille, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, svängd frontsarg med rocaille mot pikerad botten, frambenen med ornament av akantusblad, H-kryss, bemålad i guldockra, sitthöjd ca 45 cm

Renoverad, slitage

632719

2019-04-09