Louise Adelborg Rörstrand servis

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

LOUISE ADELBORG, ´Svenska monogramservisen´, matservis, 67 dlr, fältspatsporslin, Rörstrand, 1990-tal, dekor i blått och guld av Jaquline Lynd, monogram EPO, bestående av: 12 mattallrikar, Ø ca 25 cm, 12 förrättstallrikar, Ø ca 21,5 cm, 12 djupa tallrikar, Ø ca 21 cm, 12 assietter, Ø ca 17, 11 kaffekoppar med fat, höjd ca 7 cm, kaffekanna, höjd ca 21 cm, tillbringare, höjd ca 18 cm, 2 uppläggningsfat, längd ca 33 repektive 36, 3 uppläggningsskålar, Ø 17,5-24 cm, såsskål höjd ca 9, Ø ca 13,5 cm

ringa bruksslitage,1 extra kaffefat medföljer, tål maskindisk 75°

632816

2019-04-09