Louise Adelborg Rörstrand servis
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LOUISE ADELBORG, ´Svenska monogramservisen´, matservis, 67 dlr, fältspatsporslin, Rörstrand, 1990-tal, dekor i blått och guld av Jaquline Lynd, monogram EPO, bestående av: 12 mattallrikar, Ø ca 25 cm, 12 förrättstallrikar, Ø ca 21,5 cm, 12 djupa tallrikar, Ø ca 21 cm, 12 assietter, Ø ca 17, 11 kaffekoppar med fat, höjd ca 7 cm, kaffekanna, höjd ca 21 cm, tillbringare, höjd ca 18 cm, 2 uppläggningsfat, längd ca 33 repektive 36, 3 uppläggningsskålar, Ø 17,5-24 cm, såsskål höjd ca 9, Ø ca 13,5 cm
ringa bruksslitage,1 extra kaffefat medföljer, tål maskindisk 75°
632816
2019-04-09