Vicke Lindstrand vas för Orrefors

Klubbat för:

400 SEK

1 500 SEK

VICKE LINDSTRAND (1904-1983), "Harpspelaren", vas, Orrefors 1939, optikblåst, graverad dekor av harpspelande man och luftbubblor, signerad Orrefors Lindstrand 1490 A5 HH, höjd ca 22,5 cm

Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas

Nagg, nedslipade hörn

632984

2019-04-14