Väggrelief Norrlandsbanken
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGRELIEF, 1900-talets första hälft, patinerad metall, föreställande barn, ca 70x70 cm
PROVENIENS:
Vandrarhemmet Den Röda Båten Mälaren
Relieferna ursprunglingen skapade för Bankaktiebolaget Stockholm-Öfre Norrland. Byggnaden som även kallades för Norrlandsbanken, var belägen på Fredsgatan 10, och uppfördes 1902-1904 efter ritningar av Ernst Stenhammar. Relieferna var placerade på väggarna i bankhallen.
633036
2019-04-18