Väggrelief Norrlandsbanken

Väggrelief Norrlandsbanken
Väggrelief Norrlandsbanken
Väggrelief Norrlandsbanken
Väggrelief Norrlandsbanken

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

VÄGGRELIEF, 1900-talets första hälft, patinerad metall, föreställande barn, ca 70x70 cm

PROVENIENS:

Vandrarhemmet Den Röda Båten Mälaren

Relieferna ursprunglingen skapade för Bankaktiebolaget Stockholm-Öfre Norrland. Byggnaden som även kallades för Norrlandsbanken, var belägen på Fredsgatan 10, och uppfördes 1902-1904 efter ritningar av Ernst Stenhammar. Relieferna var placerade på väggarna i bankhallen.

633040

2019-04-18