Karott Kina 1900-tal
Klubbat för:
500 SEK
1 000 SEK
KAROTT, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, famille jaune, dekor av kejsardrakar med den brinnande pärlan bland moln i emaljfärger, järnoxid samt guld, botten med fyra karaktärers märke, diameter ca 23-25 cm
Slitage, locket med spricka
633210
2019-04-14