Ellen Jolin akvarell
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ELLEN JOLIN (1854-1939): Porträtt av flicka, signerad och daterad Ellen Jolin Paris 1889, akvarell, 50x31 cm
Ellen Jolin var faster till konstnären Einar Jolin (1890-1976). Hon reste 1889 till Paris för studier på Académie Julian under framstående franske porträttmålaren Jules Joseph Lefebvre.
Auktionens flickporträtt, en akvarell med mycket lyskraft, tillkom i det sammanhanget.
Ulf Hallius samling
633249
2019-04-14