Ellen Jolin akvarell

Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell

Klubbat för:

4 800 SEK

6 000 SEK

ELLEN JOLIN (1854-1939): Porträtt av flicka, signerad och daterad Ellen Jolin Paris 1889, akvarell, 50x31 cm

Ellen Jolin var faster till konstnären Einar Jolin (1890-1976). Hon reste 1889 till Paris för studier på Académie Julian under framstående franske porträttmålaren Jules Joseph Lefebvre.
Auktionens flickporträtt, en akvarell med mycket lyskraft, tillkom i det sammanhanget.

Ulf Hallius samling

633249

2019-04-14