Emma Toll akvareller
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EMMA TOLL (1847-1917): "Landskap från Visby", signerad Emma Toll Visby, akvarell, 20x27,5 cm
"Landskap från Glan i Östergötland", dubbelsignerad Emma Toll, akvarell, 21x25 cm
(2)
Emma Toll medverkade i ett stort antal utställningar under sitt verksamma liv, bl.a. Salongen 1880-81 i Paris där hon vistades 1878-83 och studerade.
Ulf Hallius samling
633252
2019-04-14