Emma Toll akvareller

Emma Toll akvareller
Emma Toll akvareller
Emma Toll akvareller
Emma Toll akvareller
Emma Toll akvareller
Emma Toll akvareller
Emma Toll akvareller
Emma Toll akvareller
Emma Toll akvareller
Emma Toll akvareller

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

EMMA TOLL (1847-1917): "Landskap från Visby", signerad Emma Toll Visby, akvarell, 20x27,5 cm
"Landskap från Glan i Östergötland", dubbelsignerad Emma Toll, akvarell, 21x25 cm
(2)

Emma Toll medverkade i ett stort antal utställningar under sitt verksamma liv, bl.a. Salongen 1880-81 i Paris där hon vistades 1878-83 och studerade.

Ulf Hallius samling

633252

2019-04-14