Värja
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄRJA, svensk, för infanteriofficer, 1800-talets första hälft, fäste i mässing, klinga med graverad dekor med frimurarsymboler, svart balja i skinn med 2 mässingsbeslag, längd ca 100 cm
Proveniens: Friherrliga ätten Hermelin
Baljans översta beslag sitter löst, åldersrelaterat slitage
633434
2019-04-12