Arkitektbord sengustavianskt
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHAN CHRISTIAN LINNING (mästare och hovschatullmakare 1779-1801) tillskrivet, arkitektbord, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, höj- och sänkbar överdel, två lådor, skinnklädd skiva, fötter med hjultrissor, höjd 80, 81,5 x 52,5 cm
LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2010, nr 1511, jämför etikettsignerat arkitektbord av J.C. Linning
Slitage, smärre lagningar, något omarbetat och kompletterat. En nyckel till ena lådan avhämtas i Utlämningen
633783
2019-04-16