Supkalkar sked silver 17/1800-tal

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SUPKALKAR, 4 dlr silverföremål, supkalk, Carl Nyström, Stockholm (mästare 1840-1880), invändigt förgylld, tillverkad 1841, H ca 11 cm,
supkalk, Anders Nilsson, Lund (mästare 1899-1927), invändigt förgylld, tillverkad 1920, H ca 9,5 cm,
senapsburk, Gustaf Möllenborg, Stockholm, LC Ferons period, tillverkad 1864, H ca 8 cm,
råttsvanssked, 17/1800-tal, otydliga stämplar, L ca 19 cm

1 supkalk med tunn förgyllning, sked något bucklig

633871

2019-04-11