Wilhelm Kåge Argenta för Gustavsberg

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

WILHELM KÅGE (1889-1960), vaser 3 st, Gustavsberg, Argenta, stengods, 1960-tal, två stycken med handmålad dekor av fiskar i silver, en vas med handmålad dekor av naken kvinnofigur sittande på gren, två vaser stämpelmärkta GUSTAVSBERG DESIGN FÖR SAL respektive GUSTAVSBERG ARGENTA 1029 Made in Sweden, en vas signerad GUSTAVSBERG ARGENTA A8 MADE IN SWEDEN BS (målad av Börje Skogh), höjd ca15-18 cm

Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas

634029

2019-04-14