Wilhelm Kåge skålar för Gustavsberg

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

WILHELM KÅGE (1889-1960), skålar 3 st, Gustavsberg 1960-tal, stengods, Argenta, runda på fot, handmålad dekor i silver av fiskar och luftbubblor, stämplade Gustavsberg Made in Sweden och olika modellnummer, höjd ca 4, diameter ca 12,5, höjd ca 5, diameter ca 15 och höjd ca 5, diameter ca 17,5 cm

Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas

Den mellanstora skålen med smärre krackelyr

634031

2019-04-14