Wilhelm Kåge skålar för Gustavsberg
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE (1889-1960), skålar 3 st, Gustavsberg 1960-tal, stengods, Argenta, runda på fot, handmålad dekor i silver av fiskar och luftbubblor, stämplade Gustavsberg Made in Sweden och olika modellnummer, höjd ca 4, diameter ca 12,5, höjd ca 5, diameter ca 15 och höjd ca 5, diameter ca 17,5 cm
Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas
Den mellanstora skålen med smärre krackelyr
634031
2019-04-14