Gae Aulenti bordslampa Pipistrello
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GAE AULENTI, bordslampa, "Pipistrello", Martinelli Luce, Italien, formgiven 1965, vitlackerad metallfot, höj- och sänkbar, höjd ca 68-85 cm
LITTERATUR: Jämför Charlotte & Peter Fiell, 1000 lights 1960 to present, Taschen 2005, s. 88
Kupa saknas, smärre slitage/repor
634386
2019-04-12