Gae Aulenti bordslampa Pipistrello

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GAE AULENTI, bordslampa, "Pipistrello", Martinelli Luce, Italien, formgiven 1965, vitlackerad metallfot, höj- och sänkbar, höjd ca 68-85 cm

LITTERATUR: Jämför Charlotte & Peter Fiell, 1000 lights 1960 to present, Taschen 2005, s. 88

Kupa saknas, smärre slitage/repor

634386

2019-04-12