Nils Kreuger färgkrita
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NILS KREUGER (1858-1930): Vid en lantgård. Hästar gå i bet, signerad och daterad N. Kreuger, Berglunda 24 jan 1906 (vid Eksjö), blyerts och färgkrita på brunt papper, 14,5x45,5 cm
PROVENIENS: Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), syssling till konstnären, Karlstad
vidare i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR: Kjell Boström: Nils Kreuger, Stockholm 1948, upptagen i katalogen sidan 269
634625
2019-04-16