Nils Kreuger färgkrita

Nils Kreuger färgkrita
Nils Kreuger färgkrita

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

NILS KREUGER (1858-1930): Vid en lantgård. Hästar gå i bet, signerad och daterad N. Kreuger, Berglunda 24 jan 1906 (vid Eksjö), blyerts och färgkrita på brunt papper, 14,5x45,5 cm

PROVENIENS: Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), syssling till konstnären, Karlstad
vidare i arv till nuvarande ägare

LITTERATUR: Kjell Boström: Nils Kreuger, Stockholm 1948, upptagen i katalogen sidan 269

634625

2019-04-16