Ytterfoder med underfat porslin
Klubbat för:
8 800 SEK
Schätzwert
4 000 SEK
Beschreibung
YTTERFODER MED UNDERFAT, porslin, Kina, 1900-talets början, hexagonal form, dekor av stiliserade blommor och bladornamentik i underglasyrblått, mynningen med rutbård, diameter ca 32, höjd inkl underfat 23 cm
Zustandsbeschreibung
Nagg, mindre glasyrsprickor
635570
2019-04-20