Ytterfoder med underfat porslin

Klubbat för:

8 800 SEK

Schätzwert

4 000 SEK

Beschreibung

YTTERFODER MED UNDERFAT, porslin, Kina, 1900-talets början, hexagonal form, dekor av stiliserade blommor och bladornamentik i underglasyrblått, mynningen med rutbård, diameter ca 32, höjd inkl underfat 23 cm

Zustandsbeschreibung

Nagg, mindre glasyrsprickor

635570

2019-04-20