Täcke 1700-tal

Täcke 1700-tal
Täcke 1700-tal
Täcke 1700-tal
Täcke 1700-tal
Täcke 1700-tal
Täcke 1700-tal
Täcke 1700-tal
Täcke 1700-tal

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TÄCKE, 1700-talets andra hälft, siden, vaddstickat och broderat, broderad dekor med starkt barocka drag, broderat i schatter-, stjälk- och knutsöm, baksida av tryckt linne, kantat med grönt bomullsband, ca 206x180 cm

PROVENIENS: Inköpt på auktion på Penningby slott, omkring år 1910.

Kraftigt skörat

635598

2019-04-17