Morgenländische Motive av E.W. Albrecht
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
E.W. ALBRECHT, "Morgenländische Motive: Original-Teppiche, -Stoffe u. -Stickereien", förstaupplagan, Verlag von Christian Stoll, Plauen, 1907, vol I-IV, samlade i 3 originalmappar, ca 34x49 cm vardera, innehållande handkolorerade kollotyper och kromolitografier med motiv av orientaliska mattor, textilier och broderier
Skyddsmapparna med slitage, revor, skador
635629
2019-04-17