Siri Derkert Modern konst
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIRI DERKERT (1888-1973): "Kossa, Island", signerad S. Derkert, enligt påskrift på baksidan 1927, olja på smörpapper uppfodrad på pannå, ca 23x28,5 cm,
PROVENIENS:
Siri Derkerts Retrospektiva utställning "På väg", Moderna Museet april-maj 1960
Ingår i tema-auktionen Modern konst
635662
2019-05-28