Siri Derkert Modern konst

Siri Derkert Modern konst
Siri Derkert Modern konst
Siri Derkert Modern konst
Siri Derkert Modern konst
Siri Derkert Modern konst
Siri Derkert Modern konst

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SIRI DERKERT (1888-1973): "Kossa, Island", signerad S. Derkert, enligt påskrift på baksidan 1927, olja på smörpapper uppfodrad på pannå, ca 23x28,5 cm,

PROVENIENS:
Siri Derkerts Retrospektiva utställning "På väg", Moderna Museet april-maj 1960

Ingår i tema-auktionen Modern konst

635662

2019-05-28