Sigrid Wahlström de Rougemont oljemålning
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGRID WAHLSTRÖM de ROUGEMONT (1888-1984): Blomstermodell, signerad Sigrid de Rougemont, olja på duk, 55x46 cm
Sigrid Wahlström, gift Rougemont, idkade studier för Oscar Björck och Emerik Stenberg vid Konstakademien i Stockholm 1907-1909, för att därefter resa till Paris för studier för bl.a. Fernand Léger.
Bland flera utställningar som följde kan nämnas Gummesons konsthall 1916.
Ulf Hallius samling
635707
2019-04-21