Sigrid Wahlström de Rougemont oljemålning

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SIGRID WAHLSTRÖM de ROUGEMONT (1888-1984): Blomstermodell, signerad Sigrid de Rougemont, olja på duk, 55x46 cm

Sigrid Wahlström, gift Rougemont, idkade studier för Oscar Björck och Emerik Stenberg vid Konstakademien i Stockholm 1907-1909, för att därefter resa till Paris för studier för bl.a. Fernand Léger.

Bland flera utställningar som följde kan nämnas Gummesons konsthall 1916.

Ulf Hallius samling

635707

2019-04-21